Aby umożliwić dobre zabliźnianie się, należy zapewnić doskonałe opatrzenie rany, bez martwego obszaru, niedokrwienia oraz krwiaków jak również nie do puścić do zakażenia bakteryjnego. W normalnych warunkach na skórze ludzkiej znajdują się niegroźne mikroorganizmy, które mogą stać się szkodliwe jeśli dostaną się pod skórę poprzez ranę. Blizna staje się wystarczająco mocna umożliwiają usunięcie szwów pomiędzy trzecią a 15 dobą, w zależności od obszaru ich umiejscowienia. Nadal jednak zabliźnione miejsce jest delikatne i nie może być narażane na “uszkodzenia” (drapanie).

Po usunięciu szwów, przez okres kilku miesięcy, blizna zmienia się w sposób naturalny i przewidywalny. Staje się czerwona, twardnieje, przerasta i swędzi. Może nawet stać się bolesna, ponieważ przechodzi przez stan zapalny zabliźniania. Od drugiego miesiąca oznaki te zaczynają zanikać, aż do dwunastego miesiące, kiedy blizn staje się biała. Po roku uznaje się, że proces zabliźniania zakończył się definitywnie i jego jakość można ocenić. Po okresie kilku lat blizna odzyskuje kolor skóry.

Jeśli blizna staje się zbyt szeroka lub czerwona, istnieją metody poprawy ich wyglądu.

Blizny na zawsze pozostaną, chociaż delikatnie, widoczne – z wyjątkiem wyjątkowo dogodnych miejsc. Bliznę można ukryć (np. wewnątrz nosa), makijażem, ubiorem lub pomiędzy zmarszczkami lub bruzdami.

Najmniejsze blizny (po liposukcji) będą znikały stopniowo, ale większe (plastyka brzucha i zmniejszenie piersi) przez kilkanaście miesięcy.