Czy ból długo towarzyszy po operacji i w jaki sposób można go łagodzić?
Jak wygląda znieczulanie przed operacją?
Jaki jest przybliżony czas rekonwalescencji (od najprostszych do najtrudniejszych operacji)?
W jakim wieku można zacząć poddawać się operacjom chirurgii estetycznej?
Czy (i w jakim stopniu) istnieje możliwość poprawiania skutków nieudanych operacji estetycznych?
Jaka jest różnica między chirurgią plastyczną a estetyczną?
Czy ból długo towarzyszy po operacji i w jaki sposób można go łagodzić?

Dobrze wykonana operacja chirurgii estetycznej powinna być bardzo mało bolesna. Bolą tak naprawdę nie tyle same operowane miejsca, co otaczające je tkanki. Receptory bólowe umiejscowione są w skórze, a następnie w tkankach otaczających mięśnie, w okostnej oraz w otrzewnej (w przypadku brzucha). Jedynym wyjątkiem, w którym ból pooperacyjny rzeczywiście może się pojawić, jest lipoaspiracja (odsysanie tłuszczu), która jest zabiegiem dosyć uciążliwym. Nie jest to jednak silny ból, uśmierza się go paracetamolem.
Przy powiększaniu piersi boli nie tyle sam biust, co plecy (co jest związane m.in. z koniecznością spania w taki sposób, aby unikać jakiegokolwiek nacisku na piersi). Innym przykładem zabiegu nie tyle bolesnego, co uciążliwego, jest np. blefaroplastyka (plastyka powiek), w przypadku której dyskomfort jest związany z rogówką, nie z powieką.

Jak wygląda znieczulanie przed operacją? W przypadku jakich operacji stosuje się miejscowe, a w jakich przypadkach ogólne znieczulenie?

W mojej opinii znieczulenie ogólne jest bezpieczniejsze niż miejscowe. W przypadku znieczulenia miejscowego stosuje się np. ksylokainę, która jest toksyną blokującą przewodzenie nerwowe. To dlatego wstrzyknięcie zbyt dużej jej ilości może doprowadzić do zablokowania pracy serca i zaburzeń neurologicznych. Natomiast znieczulenie ogólne określić można jako stan dla pacjenta tak naprawdę najbezpieczniejszy. Jest to bowiem sytuacja, w trakcie której wszystko jest monitorowane. To dlatego przypadki, gdy w trakcie anestezji generalnej dzieje się coś niewłaściwego, praktycznie się nie zdarzają. Zawsze jednak to specjalista powinien dokonać wyboru, który rodzaj znieczulenia będzie dla pacjenta najlepszy.

Jaki jest przybliżony czas rekonwalescencji (od najprostszych do najtrudniejszych operacji)?

Jest to kwestia związana z tym, czego pacjent po danej operacji nie może robić. Po rynoplastyce nie powinno się przez pewien czas wydmuchiwać nosa, po powiększaniu biustu – podnosić rąk, a po lipoaspiracji – korzystać z basenów, które z reguły są mniej lub bardziej zanieczyszczone. Każda jednak operacja wiąże się z tym, aby przez pierwszy tydzień po wyjściu ze szpitala unikać dużego wysiłku, bo może to spowodować krwawienie. Ważne jest, aby po operacji uważnie słuchać i stosować się do zaleceń chirurga.

W jakim wieku można zacząć poddawać się operacjom chirurgii estetycznej?

Praktycznie od ósmego roku życia. Zabieg, który można wówczas wykonać, to korekcja uszu (kiedy są np. wyraźnie za duże na dany wiek). Następne w kolejności są operacje, którym najczęściej poddają się młode kobiety, które chcą podobać się płci przeciwnej lub którym fizjonomia uniemożliwia wykonywanie np. ćwiczeń fizycznych (zbyt duże piersi).

Czy (i w jakim stopniu) istnieje możliwość poprawiania skutków nieudanych operacji estetycznych?

W operacjach estetycznych odpowiedzialny za wynik jest wyłącznie specjalista, który wykonywał operację. Jeśli dany pacjent z jakiegoś powodu jest niezadowolony z efektów zabiegu, powinien wrócić do lekarza, który go operował. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze przed poddaniem się zabiegowi, dokładnie poznać kwalifikacje, doświadczenie i opinie na temat lekarza, z usług którego zamierzamy skorzystać. Tylko to da nam pewność, że efekty operacji będą satysfakcjonujące.

Jaka jest różnica między chirurgią plastyczną a estetyczną?

Chirurgia plastyczna jest dziedziną, w której kluczowe jest poprawianie wyglądu i funkcji ciała upośledzonych na skutek wad wrodzonych, przebytych chorób lub urazów. Mamy wówczas do czynienia z widocznym pogorszeniem wyglądu i funkcji ciała, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie.
W przypadku chirurgii estetycznej poprawiane są mankamenty ciała o charakterze subiektywnym. Mowa więc o pacjentach, którzy chcieliby wyglądać inaczej, co wcale nie musi oznaczać, że wyglądają źle.